Ο ποταμός Λίσσος   πηγάζει από την οροσειρά της Ανατολικής Ροδόπης και διασχίζοντας την πεδιάδα της Ροδόπης εκβάλλει στο Θρακικό Πέλαγος, στον όρμο  «Ανοικτό», σχηματίζοντας μικρής έκτασης Δέλτα.

Τη σχολική χρονιά 2005-2006, η Περιβαλλοντική Ομάδα του σχολείου μας , στα πλαίσια των «Σχολικών Προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης » υλοποίησε το πρόγραμμα «ΠΟΤΑΜΟΣ ΛΙΣΣΟΣ».

Στόχοι του προγράμματος  μας  ήταν :

• Να έρθουν οι μαθητές σε επαφή   με την φύση , το ποτάμι, τους ανθρώπους που ζουν κοντά σ' αυτό και τα προβλήματα της περιοχής.
  • Να συνειδητοποιήσουν την σημασία και τον ρόλο του ποταμού στην οικονομική    ανάπτυξη της περιοχής.
  • Να κατανοήσουν την αξία και τη σημασία  της σωστής διαχείρισης των υδάτινων πόρων της περιοχής
  • Να δώσει  την ευκαιρία στους μαθητές να γνωρίσουν την φύση και τη προσφορά αυτής στον άνθρωπο και να την σεβαστούν και να την αγαπήσουν
  • Να αντιληφθούν τις αρνητικές επιπτώσεις και συνέπειες των  τεχνικών έργων από την παρέμβαση του ανθρώπου στη  φύση και να προτείνουν λύσεις για την προστασία του ποταμού
  • Να καταγράψουν και να ταξινομήσουν τα προβλήματα που έχουν δημιουργηθεί στην περιοχή από την παρέμβαση του ανθρώπου
  • Να μάθουν να κάνουν μετρήσεις παραμέτρων που έχουν σχέση με το νερό
  • Να μάθουν να συσχετίζουν έννοιες της θεωρητικής εκπαίδευσής τους , με την πραγματικότητα.

Οι μαθητές μας:

• ερεύνησαν, συγκέντρωσαν, ανέλυσαν και αξιολόγησαν πληροφορίες,
  • συνεργάστηκαν με δημόσιες υπηρεσίες και  αρμόδιους φορείς
  • επισκέφθηκαν το ποτάμι, έκαναν παρατηρήσεις , το φωτογράφησαν.

Στην υλοποίηση του προγράμματος συμμετείχαν :

οι εκπαιδευτικοί,

Παπαγιαννάκης Αθανάσιος (ΠΕ 12), συντονιστής του προγράμματος,
Γώττης Νικόλαος (ΠΕ 11), υπεύθυνος Περιβαλλοντικής Ομάδας

και οι μαθητές,
Αγόρα Έλενα, Γιάτσος Γιάννης, Ζακώνη Κορίνα, Δόγκα Σίσσυ, Κυρατζόγλου  Περσεφόνη, Δανιήλ Ελένη,  Απαζίδου Αννα,  Ιμπραήμ Ασλή, Κουτή Δήμητρα,  Καζάκος Κώστας , Κοτσίλα Ελένη, Μαλλιαρόζη Μαρία, Κατσαβούνη Νεκταρία,  Παναγιωτίδου Ροζαλίνα, Μπαμπαλή Χριστίνα,  Παπασσάβας Χρήστος,  Πεγγίδου Μαρίνα, Χατζακίδου Δέσποινα, Καλπίδης Δημήτρης, Πελτέκης Δημήτρης,   Σουσάμογλου Αλέξανδρος, Τσαπάρης Λευθέρης, Φαρμακίδης Βαγγέλης, Σιμιτοπούλου Βίκυ, Τσομπανίδου Έλενα, Φέκα  Κατερίνα.